Wizerunki Świętych
Obrazy religijne są jedną z formą przedstawiania Boga, Matki Boskiej oraz Świętych. Bardzo stanowią one manifestację wiary i przywiązania do Boga. Wchodząc do domu, w którym znajdują się obrazy religijne z całą pewnością można stwierdzić, że jest to dom, w którym mieszkają ludzie wierzący. Oczywiście obrazy można zobaczyć też w kościołach i innych budynkach sakralnych. Dzieła znanych artystów znajdują się także w muzeach.
Historia obrazów religijnych
Przedstawienie bogów jest praktykowane już od czasów przed Chrystusem. W Atenach do tej pory można zobaczyć fragmenty malowideł sprzed prawie 2,5 tysiąca lat. Ludzie też portretowali Jezusa, Matkę Boską oraz Boga Ojca już od początków chrześcijaństwa. Obrazy religijne miały być namiastką obecności Boga, symbolem przynależności do danej religii. Kult świętych rozkwitł w średniowieczu. Wówczas też zaczęto portretować świętych wraz z charakterystycznymi dla nich atrybutami. Święci mieli wypraszać u Boga odpowiednie łaski dla ludzi, którzy się modlą za ich wstawiennictwem. Ciekawym faktem jest także kwestia relikwii. W średniowieczu bardzo popularne było posiadanie relikwii świętych, bardzo często zastępowały one obrazy, dewocjonalia itp. To, że nie zawsze były one autentyczne to już inna kwestia.
Cudowne obrazy
Nieliczne obrazy uważane są za wyjątkowe, gdyż za ich pośrednictwem czynione są cuda lub poprzez czcze nie ich można dostąpić wyjątkowych łask. Tak sytuacja wygląda m.in z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej lub obrazem Jezusa Miłosiernego. Zazwyczaj też w takich przypadkach związana jest wyjątkowa historia. Są też obraz płaczące krwią (tak jak z kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej znajdującej się w lubelskiej katedrze). Przede wszystkim są symbolem przywiązania do Boga i świadectwem, które daje jego właściciel.