Dewocjonalia do chrztu – co potrzebne?

chrzcielnica stojąca w centrum uwagi wiernych

Chrzest dziecka to bardzo przejmujące wydarzenia dla całej rodziny. Szczególną odpowiedzialnością są w tym wypadku dotknięci zarówno rodzice, jak i chrzestni. Tradycyjnie obdarowują oni maluszka drobnymi upominkami, mogą też pomóc w skompletowaniu tzw. wyprawki – ubranka do chrztu, szatki, świecy. Tę ostatnią zwyczajowo kupuje oraz zapala podczas sakramentu ojciec chrzestny, podczas gdy szatka (niewielka, biała chusteczka) to zwykle obowiązek matki chrzestnej. Jak wybierać dewocjonalia do chrztu? Jaki prezent będzie odpowiedni? Podpowiadamy.

Wyprawka do chrztu – jak ją skompletować?

Wyprawka to przede wszystkim ubranko. Powinno być białe lub utrzymane w jasnej kolorystyce. Wystarczy kaftanik i śpioszki lub sukienka. Najważniejsze, aby ubranko było schludne i wygodne dla maluszka. Nie należy zapominać również o bucikach i czapeczce – także w jasnych barwach. Zapewniana przez ojca chrzestnego świeca do chrztu powinna być okazała i, najlepiej, biała. Może być personalizowana, ozdobiona pastelowymi wstążkami, koronką, imieniem dziecka i datą uroczystości, a nawet kryształkami. Często staje się pamiątką na całe życie, warto zadbać więc, aby była wyjątkowa. Podobnie jest z szatką, której zakup to tradycyjnie powinność matki chrzestnej. Warto zamówić model z okolicznościowym haftem, który dziecko będzie mogło przechowywać na pamiątkę.

odpowiednia wyprawka dla dziecka jest bardzo ważna

Dewocjonalia do chrztu – co na prezent i na pamiątkę?

Rodzice chrzestni oraz inni członkowie rodziny i zaproszeni na uroczystość chrztu goście zwykle czują się zobowiązani sprawić dziecku drobny prezent. Najbardziej stosowne są w tym przypadku upominki związane z duchowością, dlatego bardzo popularne są dewocjonalia do chrztu. W specjalistycznych sklepach znajdziemy bardzo duży wybór produktów – personalizowane obrazki (w tym np. ciekawe obrazki srebrne) i albumy, wyroby biżuteryjne (głównie łańcuszki, krzyżyki i medaliki), różańce, ilustrowane wydania Pisma Świętego. To nie bez powodu najchętniej wybierane pamiątki – są one bowiem praktyczne i znaczące oraz wiążą się ściśle z charakterem uroczystości. Tego typu prezent będzie więc najodpowiedniejszy.