Dewocjonalia z długą historią
Dużą część dewocjonaliów, stanowią te osobiste, w formie różańcowych obrączek, bransoletek czy łańcuszków z medalikami i krzyżykami. Niektóre z nich mają bardzo bogatą i interesującą historię.
Znaczenie krzyża jerozolimskiego
Niemal każdy sklep internetowy z dewocjonaliami Marko.pl oraz większość sklepów stacjonarnych ma w swojej ofercie zawieszkę w postaci równoramiennego krzyża jerozolimskiego. Krzyż jerozolimski jest jedynym krzyżem uznanym przez wszystkie kościoły chrześcijańskie i uważanym za znak kościoła niepodzielonego i ekumenizmu. W okresie prymatu chrześcijan w Ziemi Świętej stał się krzyż jerozolimski symbolem obrońców Świętego Grobu niosącym nadzieję chrześcijanom i będącym postrachem wojsk groźnego Saladyna. Dziś krzyżem jerozolimskim honorowani są od czasu pontyfikatu papieża Leona XIII (przełom XIX i XX wieku) pątnicy odbywający pielgrzymkę do Ziemi Świętej (tzw. Krzyż Pielgrzyma do Ziemi Świętej).
Symbolika krzyża jerozolimskiego
Krzyż jerozolimski zbudowany jest z czterech greckich liter Tau. Pojedynczy krzyż Tau (kojarzony również dziś ze św. Franciszkiem) oznacza przynależność do szkoły życia Jezusa Chrystusa. Krzyż jerozolimski jest poczwórnym Tau i w sensie duchowym reprezentuje Jezusa Zbawiciela. Cztery mniejsze krzyże umiejscowione w jego kątach symbolizują z kolei cztery Ewangelie. Inną interpretacją jest przyporządkowanie największego krzyża Jerozolimie (jako Kustodii Ziemi Świętej około roku 1000) a mniejszym – królestw uczestniczących ówcześnie w wyprawach krzyżowych – Francji, Anglii, Niemiec i Królestwa Obojga Sycylii albo pozostałych patriarchatów: Aleksandrii, Rzymu, Konstantynopola i Antiochii. Krzyż jerozolimski jest też symbolem pięciu ran Chrystusa. Mniejsze krzyże to rany na rękach i nogach, duży – zadana Zbawicielowi włócznią przez rzymskiego żołnierza.