Świeca roratnia – garść potrzebnych informacji

W chłodne, grudniowe poranki wierni gromadzą się we wnętrzach kościołów, by wspólnie modlić się na mszach świętych roratnich i tym samym dobrze przygotować swoje serca na spotkanie z Jezusem. Przy celebracji Rorat przydaje się specjalna świeca roratka.

Gdzie można kupić roratki?

W przeciwieństwie do dostępnych w każdym supermarkecie dekoracji sprzedawanych przed Bożym Narodzeniem, roratki nie kupimy w zwykłym sklepie. Świeca roratnia, zarówno dużych rozmiarów, ustawiana w okolicy ołtarza w kościele, jak i ta mniejsza, przynoszona przez wiernych na Roraty jest sprzedawana tylko w niektórych miejscach.

Roratki kupimy w sklepach z dewocjonaliami prowadzonych przez siostry zakonne, na parafialnych stoiskach, czy za pośrednictwem sklepów internetowych.

Jak wygląda i ile kosztuje świeca roratnia?

Świece adwentowe, wykorzystywane podczas modlitwy na Roratach charakteryzują umieszczone w jej centralnej części insygnia Maryi – litery MA. W bardziej rozbudowanych wersjach świeca może być dodatkowo ozdobiona rysunkiem Matki Bożej.

Ceny są uzależnione od wielkości, rodzaju materiału palnego i sposobu wykonania. Najdroższe, z ręcznie malowanym wizerunkiem Maryi kosztują około 300 zł, długie, do kościoła, z fabryczną dekoracją, osiągają ceny od 130 do 180 zł. Świeca krótsza, dla wiernych, wykonana z pszczelego wosku kosztuje maksymalnie 50 zł, a za małą roratkę z syntetycznej parafiny zapłacić trzeba 20 – 30 zł.